Popularny: 1300 odsłonInformacje3 stycznia, 07:06,

Minął tydzień: Arkady, nowe linie autobusowe i zamknięta dyspozytornia

Minął tydzień: Arkady, nowe linie autobusowe i zamknięta dyspozytornia

Co najbardziej zaciekawiło czytelników naszego portalu w tygodniu na przełomie 2020 i 2021 roku, od 27 grudnia do 2 stycznia?

Przedstawiamy podsumowanie tygodnia na portalu Gostynin.Info. Co najbardziej zaciekawiło czytelników naszego portalu w tygodniu na przełomie 2020 i 2021 roku, od 27 grudnia do 2 stycznia?Gostynińskie Arkady w rękach Samorządu Mazowsza. W zabytkowym budynku mieścić się będzie Muzeum Regionalne Ziemi Gostynińskiej oddział Muzeum Mazowieckiego w Płocku. To zdecydowanie numer jeden w tematach w tym tygodniu oraz najszerzej komentowany przez naszych czytelników.

Zdaniem marszałka Adama Struzika mieszczący się przy ul. Floriańskiej 23 budynek Kramów doskonale sprawdzi się w roli muzeum ziemi gostynińskiej. – To miejsce wyjątkowe i bardzo charakterystyczne dla Gostynina. Nie da się przecenić jego wartości historycznej, gdyż jest to jeden z niewielu zachowanych w mieście przykładów architektury municypialnej. Chcemy przywrócić mu dawną świetność, stąd pomysł na stworzenie tu oddziału naszego Muzeum Mazowieckiego, w którym prezentowane będzie dziedzictwo kulturowe i wieloetniczne społeczności zamieszkałych w tym rejonie. Ludzi współpracujących ze sobą, szanujących swoją odrębność i pracujących na rzecz wspólnoty i miasta.

Neoklasycystyczny budynek Kramów, który początkowo nosił nazwę jatek miejskich, został wzniesiony ok. 1924 r. z inicjatywy Michała Żychlińskiego, pierwszego burmistrza Gostynina. Autor projektu jest nieznany. W okresie okupacji, w latach 1942-1945, budynek pełnił funkcję więzienia sądowego. W 1946 r. przejęło go miasto. W okresie powojennym mieściły się tam biuro i hurtownie Miejskiego Handlu Detalicznego. W ostatnich latach funkcjonowały w nim lokale użytkowe, obecnie nie jest użytkowany. Będąca własnością osób fizycznych nieruchomość stanowi element wpisanego do rejestru zabytków zespołu staromiejskiego miasta Gostynina. Wpisany jest też do rejestru zabytków nieruchomych województwa mazowieckiego.

Nasi czytelnicy chętnie komentowali przejęcie Arkad przez Samorząd Mazowiecki:

- No super, jeden z nielicznych zabytków naszego miasta uratowany....- uważa Pan Bogdan.

- Mam nadzieję ze nikogo nie urażę, ale moje pokolenie słysząc "Arkady" myśli "...ale tam były imprezy". Niemniej, życzę aby przedsięwzięcie rewitalizacji tego miejsca zakończyło się sukcesem – pisze na naszym Fan Page'u Pan Krzysztof.

- Oj tam trochę wcześniej był tam Pewex – dodaje Pan Piotr

- Nie mogłam patrzeć jak popada w ruinę najładniejszy i zabytkowy obiekt w naszym mieście. Wspaniale ,że będzie wykorzystany w tak słusznym celu. Gratulacje – uważa Pani Elżbieta.

- W czasie okupacji tam był areszt. Po za tym. Kiedyś w Gostyninie żył Pan, który jako hobbysta zbierał różne ciekawe rzeczy. Miał kompletną zbroję, halabardy, miecz, księgi itp. Po jego śmierci cały jego zbiór trafił do Muzeum Diecezjalnego w Płocku. Jak te muzeum powstanie to może warto by było chociażby wypożyczyć część Jego zbiorów – pisze Pan Piotr.

Ekspozycję nowego muzeum utworzą historycy Muzeum Mazowieckiego w Płocku we współpracy z historykami i regionalistami ziemi gostynińskiej. – Jesteśmy przekonani, że nowa placówka nie tylko wzbogaci życie kulturalne Gostynina i regionu, ale także przyczyni się do ocalenia zabytków kultury materialnej tego miasta - dodaje dyrektor Muzeum Mazowieckiego w Płocku Leonard Sobieraj.

Rada Powiatu Gostynińskiego we wtorek, 29 grudnia 2020 r. wyraziła zgodę na zawarcie umowy z operatorem o świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego. Oznacza to nowe połączenia autobusowe dla mieszkańców, najprawdopodobniej już w 2021 roku. To drugi temat tygodnia, który najbardziej zainteresował naszych czytelników.

Na te potrzeby reagują samorządy powiatu gostynińskiego i gminy, stąd ze środków samorządów zostaną uruchomione nowe połączenia.

W planach uruchomienia są linie autobusowe:
Gostynin - Szczawin Kościelny - Kunki
Gostynin – Niecki – Pomarzanki
Gostynin – Szczawin Kościelny – Żychlin
Gostynin Zalesie – Szczawin Kościelny
Gostynin – Rybie – Pacyna – Sanniki
Gostynin – Trębki – Pacyna – Romanów

- W październiku zwróciła się do nas Gmina Szczawin Kościelny w imieniu trzech gmin. Gmina Szczawin zobowiązała się pokryć koszty linii – powiedział starosta Arkadiusz Boruszewski.

Dzwoniąc dzisiaj pod numer alarmowy 112 nasze zgłoszenie przyjmie dyspozytor z Radomia. Do tej pory telefony alarmowe z naszego regionu przyjmowała dyspozytornia podlegająca SP ZOZ Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Płocku.

Artykuł na ten temat to trzeci, który najbardziej zainteresował czytelników naszego portalu.

Obowiązki płockiej dyspozytorni, decyzją Wojewody, przekazane zostały dyspozytorni w Radomiu.

"Po raz kolejny mogę tylko powiedzieć, że technologia zarządzania ratownictwem medycznym na terenie województwa mazowieckiego nie wymaga tego, by dyspozytornia była w miejscu którym zarządza" - powiedział serwisowi infoplocktv.pl Konstanty Radziwiłł, wojewoda mazowiecki.

Jak dodał - "Docelowo na Mazowszu może być tak jak jest już w innych województwach, czyli tylko jedna dyspozytornia. Na razie, głównie ze względów kadrowych, trudno w jednym miejscu zgromadzić tylu dyspozytorów, którzy już są wykwalifikowani. W związku z tym robimy je w trzech miejscach – Warszawie, Radomiu i Siedlcach. I z całą pewnością zapewniam mieszkańców Płocka i okolic, że w najmniejszym stopniu nie odbije się to na ich bezpieczeństwie.”

Z informacji sportowych, numer jeden to artykuł na temat 5 urodzin klubu UKS Zwoleń Team.

To już 5 lat od kiedy z inicjatywy nauczyciela WF - Łukasza Flejszer oraz wsparciu rodziców jego podopiecznych został założony Uczniowski Klub Sportowy „Zwoleń-Team” o profilu wrotkarstwa (przy Szkole Podstawowej w Zwoleniu, 09-500 Gostynin). W kolejnych latach projekt szkolenia dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych rozszerzono o inne sekcje m.in.: łyżwiarską, badmintonową, lekkoatletyczną, baseballową.

Dzięki instytucjom, firmom i osobom, które uwierzyły w nasz cel, realizujemy nieprzerwanie od początku roku 2016 do dnia dzisiejszego zajęcia sportowe z wrotkarstwa rekreacyjnego i szybkiego z dużymi sukcesami, w tym tytułami Torowych Mistrzów Polski:

- MAJA MICHALSKA - konk. 5000m na punkty (Duszniki Zdrój 2018)
- MICHAŁ PAWŁOWSKI – 200m (Duszniki Zdrój 2020)
- MICHAŁ PAWŁOWSKI, WIKTOR SOBIECKI, PIOTR HYPSZER – 3000m sztafeta (Duszniki Zdrój 2020)
- TRENER Łukasz Flejszer – 500m, 3000m (Tomaszów Lubelski 2017) / 500m, 1000m, 3000m (Duszniki Zdrój 2018) / 200m, 500m, 3000m, 5000m (Tomaszów Lubelski 2019) / 200m, 1000m (Duszniki Zdrój 2020)

oraz Ulicznych Mistrzów Polski:
KLAUDIA TYSZKIEWICZ – konk. 6000m na punkty (Wrocław 2019).
TRENER – 5000m, 7000m (Wrocław 2019).

Zdając sobie sprawę z roli jaką odgrywają rodzice, opiekunowie oraz nauczyciele w kształtowaniu zachowań młodego człowieka, postanowiliśmy zaangażować aktywnie właśnie ich w ramach naszych projektów m.in. "organizacji ogólnopolskich zawodów sportowych”:
- Ogólnopolskie zawody wrotkarstwa szybkiego o Puchar Siemowita 2018 w Gostyninie,
- Długodystansowy Puchar Polski 2019 w Gostyninie,
- coroczne Ogólnopolskie Halowe zawody z okazji Mikołajek,

- Ogólnopolskie Halowe zawody o puchar Wójta Gminy Gostynin 2020.

autor/źródło: Piotr Mrówka

Podobało Ci się? Udostępnij!

Napisz komentarz

Komentarze

Bibi, 3 stycznia
Myślimy o połączeniach z wioskami gdzie przed każdym domem stoi auto a żeby dostać się do Włocławka to marzenie nie ma żadnego połączenia wstyd że nie ma w Gostyninie poczekalni i kasy PKS dziura zabita dechami niestety
Dodaj ogłoszenie