Popularny: 1400 odsłonInformacje23 stycznia 2019, 16:29,

Z dziećmi o nienawiści. Jak rozpoznawać i radzić sobie z trudnymi emocjami?


Uczniowie bez większego kłopotu wskazali do czego może nienawiść doprowadzić

Na ostatnich dwóch godzinach wychowawczych rozmawiałem ze swoimi wychowankami o nienawiści. Uczniowie klasy 5 A samodzielnie próbowali wyjaśnić czym jest nienawiść, do czego może ona prowadzić oraz jakie są jej przyczyny i skutki. Na koniec próbowaliśmy wspólnie zaproponować, najlepsze dla ich wieku, reakcje i sposoby przeciwdziałania nienawiści.Próbując zdefiniować pojęcie uczniowie mówili m.in. „nienawiść czujemy wtedy kiedy życzymy komuś źle”, „wtedy jest nienawiść kiedy jesteśmy wstanie zrobić wszystko.” Uczniowie używając różnych opisów próbowali powiedzieć, że nienawiść jest stanem, uczuciem nieobcym każdemu. Analizując wiersz Wisławy Szymborskiej pt. „Nienawiść” i bazując na wspomnieniach uczniów starałem się razem z dziećmi ułożyć listę przyczyn, które wywołują nienawiść i skutków do których działania przez nią spowodowane mogą doprowadzić.

Uczniowie bez większego kłopotu wskazali do czego może nienawiść doprowadzić. Potrafili także podać przykłady reakcji i ewentualnych zachowań, które możne stosować by chronić siebie i swoich bliskich na nienawiść stosowaną przez innych.

Uczniowie potrzebują rozmowy. Chcą być słuchani. Powinniśmy rozmawiać, wszyscy. Powinniśmy rozmawiać i słuchać się wzajemnie. Lekcje o takiej tematyce będą dalej kontynuowane w mojej klasie. Na lekcji nie zabrakło także rozmowy o bezpieczeństwie podczas nadchodzących ferii.

Mateusz Lewandowski

Obejrzyj zdjęcia

autor/źródło: Mateusz Lewandowski

Podobało Ci się? Udostępnij!

Napisz komentarz

Dodaj ogłoszenie