Popularny: 3500 odsłonInformacje11 stycznia, 19:13,

W Gostyninie ruszyły szczepienia przeciw COVID-19

W Gostyninie ruszyły szczepienia przeciw COVID-19 [ZDJĘCIA]

W najbliższych dniach pracownicy szpitala otrzymają pierwszą dawkę szczepionki

W poniedziałek, 11 stycznia 2020 r. ruszyły szczepienia na COVID-19 wśród personelu medycznego w Gostyninie.Jak poinformowała spółka ARION Med., na swoim profilu Facebook, jako pierwsza została zaszczepiona dyrektor szpitala w Gorzewie Justyna Ziemnicka-Serwa.

Skierowania otrzymał tez personel medyczny, w następnych dniach personel szpitala otrzyma pierwszą dawkę szczepionki. Drugie szczepienie wykonuje się 21 dni po podaniu pierwszej dawki szczepionki.

Przypomnijmy, pod koniec grudnia informowaliśmy, że szpital Arion Med Sp. z o.o. w Gorzewie wyznaczony został jako szpital węzłowy.

Szpitale węzłowe szczepią w pierwszej kolejności zatrudniony przez siebie personel medyczny i niemedyczny, jak również personel z innych jednostek tj. szpitale, przychodnie, apteki.

W Gostyninie dwa tygodnie po pierwszym szczepieniu

Szczepienia w Unii Europejskiej, w tym w Polsce, rozpoczęły się 27 grudnia 2020 r.

- 21 grudnia 2020 r. Europejska Agencja Leków warunkowo dopuściła do obrotu szczepionkę przeciw koronawirusowi SARS-COV-2 opracowaną przez Pfizer BioNTech – dostępną pod nazwą Comirnaty. Tego samego dnia Komisja Europejska dopuściła ją na unijny rynek. Warunkowe dopuszczenie zakłada, że producent Pfizer BioNTech będzie musiał dostarczyć jeszcze pełne wyniki badania klinicznego zaplanowanego na 2 lata, ale pozwala to na wczesny dostęp do szczepionki, która jest obecnie najskuteczniejsza metodą zapobiegania COVID-19, w sytuacji wyjątkowej – pandemii – informuje portal medicover.

Szczepionka mRNA zawiera fragment materiału genetycznego wirusa SARS-CoV-2, który przekazuje naszym komórkom instrukcje dotyczące wytwarzania nieszkodliwego wirusowego białka S (tak zwanego „białka kolca”, które znajduje się na powierzchni koronawirusa). Po tym, jak komórki naszego organizmu zsyntetyzują to białko, niszczą materiał genetyczny wprowadzony w szczepionce. Następnie komórka „prezentuje”  wytworzone białko na swojej powierzchni. Układ odpornościowy rozpoznaje  to „obce” białko jako nie swoje i zaczyna budować odpowiedź immunologiczną i wytwarzać przeciwciała, tak jak w przypadku naturalnej infekcji COVID-19. Wytwarza limfocyty T i B, które będą „pamiętać”, jak walczyć z wirusem wywołującym COVID-19, jeśli dojdzie w przyszłości do zakażenia.

autor/źródło: Piotr Mrówka / foto: ARION Med

Podobało Ci się? Udostępnij!

Napisz komentarz

Komentarze

201604, 14 stycznia
Ta Pani jest Dyrektorem tego szpitala i moim zdaniem nie ma tu nieprawidłowości.
cwaniak, 14 stycznia
Ty kolo.masz problem.do lewego bo prawda jest taka niż inna ..panikarzu ..
leon, 12 stycznia
Kolo...prawda was boli jak lewy pisze co..tak to jest wtej Polsce
Dodaj ogłoszenie