Informacje3 czerwca, 13:57,

Rusza głosowanie w Budżecie Obywatelskim Mazowsza! Wybierz projekt z powiatu gostynińskiego

Rusza głosowanie w Budżecie Obywatelskim Mazowsza! Wybierz projekt z powiatu gostynińskiego

Wśród zakwalifikowanych projektów na które można oddać swój głos jest "Zakup sprzętu specjalistycznego dla Szpitala Psychiatrycznego w Gostyninie"

Już 8 czerwca rusza głosowanie w Budżecie Obywatelskim Mazowsza.. To mieszkańcy regionu płockiego zadecydują, które projekty zostaną zrealizowane. Sannickie inspiracje, spotkania artystyczne, instalacja holograficzna, budowa ścieżek pieszo-rowerowych czy zakup karetki neonatologicznej to tylko część z 21 propozycji zgłoszonych w regionie płockim. Na realizację zwycięskich projektów samorząd Mazowsza przeznaczył 25 mln zł. Głosowanie na stronie bom.mazovia.pl potrwa do 30 czerwca.Do trzeciej edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza mieszkańcy zgłosili w sumie 329 projektów. Wszystkie zostały poddane ocenie formalnej, ocenie co do zgodności z prawem oraz wykonalności technicznej. Decyzją zarządu pozytywny wynik otrzymało 174 z nich, w tym aż 21 z regionu płockiego. To właśnie na nie mieszkańcy mogą oddać swój głos.

Marszałek Adam Struzik podkreśla, że budżet obywatelski to wyjątkowe narzędzie, w którym zarówno inicjatywę, jak i decyzję oddajemy w ręce mieszkańców. – Mazowszanie najpierw zgłaszają projekty, a potem decydują o tym, które z nich będą realizowane. W tym roku mieszkańcy regionu płockiego zgłosili aż 26 projektów. 21 z ich przeszło pozytywnie ocenę i to właśnie z nich będą mogli Państwo już od 8 czerwca wybierać te, które w Płocku, Sannikach, Gostyninie czy innych zakątkach regionu będą realizowane. Zachęcam do głosowania i decydowania. Teraz wszystko jest już w Państwa rękach – dodaje.

Jak oddać głos w Budżecie Obywatelskim Mazowsza?

To, które projekty zostaną zrealizowane, zależy od mieszkańców Mazowsza. Głosować można na bom.mazovia.pl od 8 do 30 czerwca br. Każdy mieszkaniec Mazowsza będzie mógł oddać dwa głosy – jeden na projekt ogólnowojewódzki i jeden na podregionalny. W imieniu osoby niepełnoletniej głos oddaje opiekun prawny. Głosować będzie można za pośrednictwem platformy internetowej z telefonu lub komputera. Osoby nieposiadające telefonów lub komputerów będą mogły oddać głos w siedzibie urzędu marszałkowskiego i w jego delegaturach. Projekty wybrane przez mieszkańców zostaną zrealizowane przez samorząd województwa w 2023 r. Na ten cel władze regionu zarezerwowały 25 mln zł. Wszystkie projekty znajdują się na stronie internetowej Budżetu Obywatelskiego Mazowsza.

21 projektów z regionu płockiego

W regionie płockim pozytywną ocenę otrzymało aż 21 projektów. Ich wartość to w sumie ponad 6,2 mln zł. Do głosowania na najlepsze i najciekawsze inicjatywy zachęca marszałek Adam Struzik. – W tym roku jest bardzo duży wybór, a wszystkie projekty ważne i ciekawe. Wiele z nich dotyczy kultury i tradycji. Są również propozycje związane z bezpieczeństwem na drodze, np. budowa ścieżek pieszo-rowerowych czy szkolenia doskonalenia techniki jazdy dla kierowców. Tradycyjnie mamy projekty wspierające nasze placówki medyczne, czyli zakup karetek oraz specjalistycznego sprzętu. Na pewno każdy znajdzie propozycję, na którą chętnie odda swój głos.

 Od 8 do 30 czerwca głosować można na jeden z poniższych projektów:

 1. Sannickie inspiracje w tańcu, śpiewie, muzyce, kuchni (143 000 zł),
 2. „Przystanek Relacje 2.0” – program wychowawczo-profilaktyczny dla dzieci i młodzieży podregionu płockiego (150 000 zł),
 3. Pokoleniowe przekazanie wartości tradycji i kultury regionalnej (30 500 zł),
 4. In-vitro dla mieszkańców powiatu płockiego (200 000 zł),
 5. Zakup karetki transportowej dla Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku (400 000 zł),
 6. Sztuka swobodnego przekazu – spotkania artystyczne (edycja 3) (128 000 zł),
 7. Muzyczne szlaki Mazowsza (20 000 zł),
 8. Z wizytą u Chopina w Sannikach" – interdyscyplinarne działania międzypokoleniowe, jako wspólne ich potrzeby. Zadanie interdyscyplinarne z obszaru edukacji i kultury oraz ochrony zabytków (120 000 zł),
 9. Instalacja holograficzna w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku (25 000 zł),
 10. Zostaw auto, wybierz rower lub na nogach rusz po zdrowie - budowa ścieżki pieszo-rowerowej na odcinku Maszewo Duże – Mańkowo – Nowa Biała (550 000 zł),
 11. Zakup dla SP ZOZ Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Płocku karetki neonatologicznej typu „N" wraz z wyposażeniem do przewozu noworodków i niemowląt (1 000 000 zł),
 12. „Spotkajmy się na szlaku pięknej kultury Mazowsza” (550 000 zł),
 13. Rozwój pieczy zastępczej na terenie podregionu płockiego (80 000 zł),
 14. Stres egzaminacyjny – jak go pokonać? Szkolenie dla osób przystępujących do egzaminu na prawo jazdy (82 000 zł),
 15. Budowa ścieżki pieszo-rowerowej wzdłuż DW 567 na odcinku Rogozino-Płock (500 000 zł),
 16. Bezpieczny i odpowiedzialny motocyklista – szkolenie doskonalenia swoich umiejętności jednośladem (106 750 zł),
 17. LEGOMazowsze – mobilna wystawa mazowieckich atrakcji (1 000 000 zł),
 18. „Edukacja i bezpieczeństwo w ruchu drogowym – doskonalenie techniki jazdy dla kierowców w wieku 25-55 lat” (168 000 zł),
 19. Zakup sprzętu specjalistycznego dla Szpitala Psychiatrycznego w Gostyninie (315 000 zł),
 20. Zrozumieć Świat przez Doświadczenia – Edycja 3 (40 000 zł),
 21. Budowa ścieżki pieszo-rowerowej wzdłuż Drogi Wojewódzkiej 577 Gąbin-Sanniki odcinek I (1 000 000 zł).

47 projektów ogólnowojewódzkich

Wśród pozytywnie ocenionych projektów znalazło się 47 o charakterze ogólnowojewódzkim. Ich wartość to w sumie ponad 19 mln zł. Wśród projektów, które zostały poddane pod głosowanie mieszkańców znalazły się m.in.: obóz dla dzieci na Mazowszu, mazowiecki festiwal smaków, VeloMazowia Zachód – szlak rowerowy zachodniego Mazowsza, mobilne VR studio, etno plac zabaw przy skansenie w Sierpcu.

Jak zauważa Sara Michalska, zastępca dyrektora departamentu organizacji urzędu marszałkowskiego, w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza do głosowania trafi najwięcej projektów z obszarów: promocja i ochrona zdrowia (23 proc.), kultura i ochrona zabytków (23 proc.) oraz edukacja publiczna (22 proc.). – Przez swoje projekty mieszkańcy województwa zgłaszają nam bieżące potrzeby związane między innymi z powrotem do normalności po izolacji spowodowanej pandemią. Wyraźnie widzimy potrzebę integracji, odbudowy więzi międzyludzkich, zadbania o swoje zdrowie oraz uczestnictwa w życiu kulturalnym Mazowsza oraz wszelkich inicjatywach rozwojowych. Cieszy nas coraz większa różnorodność zarówno projektów, jak i odbiorców, do których projekty są kierowane. Silną reprezentację w tym roku stanowią nie tylko dzieci i młodzież, ale również seniorzy. 

Płockie projekty w I edycji BOM

W pierwszej edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza mieszkańcy wybrali do realizacji siedem projektów z regionu płockiego:

 1. Konserwacja Sztandaru Szkoły Powszechnej nr 2 w Sierpcu z 1929 r.;
 2. Zakup ambulansu sanitarnego dla Szpitala Psychiatrycznego w Gostyninie;
 3. Modernizacja wejścia głównego wraz z holem i klatką schodową gmachu głównego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku;
 4. Budowa aktywnych przejść dla pieszych w m. Staroźreby (gm. Staroźreby) w pasie drogi wojewódzkiej nr 567;
 5. Wybudowanie miejsc parkingowych dla pacjentów wraz z utwardzeniem drogi wjazdowej z ciągiem pieszym na nieruchomości w Płocku przy ul. Strzeleckiej 3;
 6. Zrozumieć świat przez doświadczenia;
 7. 100-etka Lema!! Regionalny Festyn naukowo-literacki.

Parking przed pogotowiem na ulicy Strzeleckiej 3 to jednej ze zrealizowanych projektów z pierwszej edycji BOM. – Budżet jak najbardziej działa – mówi Lucyna Kęsicka, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Płocku. – Wybudowaliśmy parking dla pacjentów nocnej świątecznej pomocy lekarskiej Jest on przystosowany również do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Bez budżetu obywatelskiego naszej stacji nie byłoby stać na jego budowę. Zachęcam również do głosowania w tej edycji na kolejny projekt, który może być u nas realizowany – zakup karetki noworodkowej.

Płockie projekty w II edycji BOM

W ubiegłym roku Mazowszanie do realizacji wybrali pięć płockich projektów:

 1. Budowa ścieżki pieszo-rowerowej wzdłuż drogi wojewódzkiej 574 Gąbin-Dobrzyków;
 2. Każde pokolenie chce uczestniczyć w kulturze – wspólne potrzeby różnych pokoleń;
 3. Sztuka swobodnego przekazu – spotkania artystyczne (edycja 2);
 4. Budowa parkingu na terenie Szpitala Psychiatrycznego w Gostyninie;
 5. Zrozumieć Świat Przez Doświadczenia.

Jednym ze zrealizowanych projektów z poprzedniej edycji BOM jest projekt Anny Derulkiewicz – „Każde pokolenie chce uczestniczyć w kulturze – wspólne potrzeby różnych pokoleń”. Jak mówi autorka ma on zbliżyć do siebie osoby w różnym wieku. – Nasz projekt realizujemy w pięknym zespole pałacowo-parkowym im. Fryderyka Chopina w Sannikach, położonym zaledwie 35 km od Płocka. Jest to cykl 16 wyjazdów po 50 osób dziennie. Dzieci ze szkół podstawowych i przedszkoli z Płocka wraz z opiekunami wyjeżdżają, aby miło spędzić czas na łonie przyrody, a przy okazji poznać kulturę i zapoznać się z życiem i twórczością Fryderyka Chopina. Prowadzone są różne warsztaty, m.in. z sokolnikiem, z sannicką muzyką ludową, a także gry i zabawy. Oczywiście, jest też koncert chopinowski, a na zakończenie grill i poczęstunek.

Do głosowania w Budżecie Obywatelskim Mazowsza zachęca Tomasz Kominek, dyrektor delegatury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Płocku. – W ubiegłym roku nasz region był bardzo aktywny i oddaliśmy największą liczbę głosów. Również w tym zachęcam wszystkich płocczan i mieszańców regionu do głosowania. Jeśli ktoś nie będzie wiedział, jak to zrobić, albo nie będzie miał takiej możliwości, zapraszamy do naszej delegatury, na ulicę Kolegialną 19. Pomożemy we wszystkim. Zachęcam do głosowania, naprawdę warto.

Wszystkie informacje dotyczące BOM dostępne są na stronie internetowej bom.mazovia.pl, a także na profilu FB Budżetu Obywatelskiego Mazowsza.

Wyniki tegorocznej edycji BOM zostaną ogłoszone do 11 lipca br.

autor/źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego

Podobało Ci się? Udostępnij!

Napisz komentarz

Dodaj ogłoszenie