4100 odsłonInformacje20 grudnia 2017, 11:06,

Radni poparli przywrócenie ulicy 18 stycznia. "Wojna zakończyła się 4 czerwca 1989 r."



We wtorek, 19 grudnia 2017 r. w Urzędzie Miasta Gostynina odbyło się połączone posiedzenie Komisji Spraw Obywatelskich, Zdrowia i Pomocy Społecznej oraz Komisji Edukacji Kultury i Sportu.



Gorąca dyskusja pomiędzy Burmistrzem Pawłem Kalinowskim i mieszkańcem ulicy 18 stycznia i działaczem Oddziału PTTK Wojciechem Karwowskim zakończyła się przyjęciem pozytywnej opinii, o którą zabiegał mieszkaniec.

Jednym z rozpatrywanych punktów była petycja mieszkańców w sprawie zmiany nawy ulicy 18 stycznia.
Przypomnijmy, że we wrześniu 2016 r. weszła w życie ustawa z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej.

13 grudnia Wojewoda Mazowiecki (PiS) zarządzeniem zastępczym zmienił 3 nazwy ulic: 18 stycznia, Rewekanta i Figielskiego nadając im nazwy wskazane m.in. przez Burmistrza Miasta Gostynina Pawła Kalinowskiego. Zarządzenie weszło w życie z dniem podjęcia.

Nowa nazwa nie spodobała się mieszkańcom ulicy, którzy zbierali podpisy pod petycją, domagającą się przywrócenie nazwy. Podpisało się pod nią około 100 osób i wpłynęła ona do Urzędu Miasta. Podczas posiedzenia komisji mieszkańców zmienionej ulicy reprezentował Wojciech Karwowski z gostynińskiego oddziału PTTK.

Zaproponowano umotywowanie daty 18 stycznia jako daty założenia Polskiego Czerwonego Krzyża. Radni obu komisji jednogłośnie poparli wniosek. Za pozytywnym jego zaopiniowaniem głosowali nie tylko radni Inicjatywy dla Gostynina, ale także radny Prawa i Sprawiedliwości Grzegorz Gospodarowicz i radna Wiesława Radecka.

Przed głosowaniem doszło do dyskusji. Burmistrz Paweł Kalinowski uważał, że data ulicy nawiązuje do wyzwolenia Gostynina, które miało miejsce 18 stycznia 1945 roku przez Armię Radziecką i w oparciu opinie Instytutu Pamięci Narodowej spełnia ona zapisy ustawy, stąd zaproponowana zmiana nazwy. Przeciwnego zdania na temat zmiany nazwy był z kolei Wojciech Karwowski: - Pan panie burmistrzu jest młody, pan nie pamięta – powiedział. Dodał, że wszystko odbyło się bez konsultacji i pytania o zdanie mieszkańców ulicy i jest to jego zdaniem oburzające.

W dyskusji na pytanie Przewodniczącego Komisji Edukacji Kultury i Sportu Michała Bartosiaka, kiedy zakończyła się II wojna światowa w Gostyninie padły... różne odpowiedzi:
- 4 czerwca 1989 roku – powiedział prawnik Urzędu Miasta.
- Oczywiście że 18 stycznia 1945 roku – odpowiedział Wojciech Karwowski.
- W takim wypadku to jest piękna Monografia Gostynina autorstwa pani doktor Konarskiej-Pabiniak – wskazał Michał Bartosiak na leżącą Monografię Gostynina autorstwa pod redakcją dr Konarskiej-Pabiniak, dodając że w publikacji napisane jest, iż wyzwolenie Gostynina spod okupacji hitlerowskiej nastąpiło 18 stycznia 1945 roku i zwracając się do burmistrza dodał, że jeżeli książka rozpowszechniana przez Urząd Miasta Gostynina zawiera błędy, należało by się zwrócić do jej autorki o sprostowanie tych faktów.

Sprawą zmiany nazwy ulicy 1 grudnia 1939 r. na 18 stycznia zajmie się na najbliższym posiedzeniu Rada Miejska.

Obejrzyj zdjęcia

autor/źródło: Piotr Mróka / foto: ralf

Podobało Ci się? Udostępnij!

Napisz komentarz

Dodaj ogłoszenie