Artykuł partnerski 8000 odsłon21 października 2020, 10:49,

Prawo jazdy, niezależność, wygoda, bezpieczeństwo!

Prawo jazdy, niezależność, wygoda, bezpieczeństwo! [ZDJĘCIA]

Czy wiesz, że 14-latek może kierować samochodem?

W czasie pandemii bardziej niż zazwyczaj uważamy na swoje zdrowie. Nie chcąc się zarazić zakładamy maseczki, częściej myjemy i dezynfekujemy ręce, wychodząc z domu unikamy skupisk ludzkich. Coraz rzadziej korzystamy z komunikacji zbiorowej.


W zamkniętej przestrzeni autobusów i innych środków komunikacji publicznej przepływ zainfekowanego powietrza jest skumulowany, a transmisja wirusa - błyskawiczna. Przykładem jest polski „pacjent zero”, który wracając z Niemiec autobusem zaraził innych uczestników podróży. W badaniach mobilności Polaków przeprowadzonych przez analityków z Ipsos, przed i podczas epidemii większość ankietowanych zadeklarowała, że pandemia zmusiła ich do korzystania z własnych samochodów (wzrost z 34 proc. do 66 proc.). Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem na ten trudny czas jest korzystanie z własnego środka transportu. Wiedza o tym, że prawo jazdy może uzyskać 18-latek jest powszechnie znana, warto jednak przypomnieć o możliwościach zdobycia tego dokumentu dużo wcześniej.

14-latek może kierować samochodem!

Budzi zdziwienie? Jednak już w siódmej klasie szkoły podstawowej dziecko może samodzielnie kierować pojazdem! Korzyści jest wiele. Brak zależności dziecka od środków komunikacji zbiorowej, oszczędność czasu rodzica, szansa dla młodych osób nie tylko na szybsze zdobycie uprawnień, ale co za tym idzie cennego doświadczenia i możliwości zaznajomienia się z różnymi sytuacjami na drodze. Niezależnie od warunków pogodowych, pojazdem takim można bezpiecznie jeździć cały rok.

Jak zdobyć prawo jazdy kategorii AM ?

  1. Przyjdź na spotkanie organizacyjne lub zapisz się telefonicznie. http://www.motomarkus.com.pl/harmonogram-kursow/
  2. W ośrodku szkolenia MARKUS uzyskasz orzeczenie lekarskie.
  3. Otrzymasz PKK (Profil Kandydata Kierowcy). Gdzie można go zdobyć? W urzędzie starostwa powiatowego w swoim miejscu zamieszkania albo w urzędzie miasta – gdy mieszkasz w mieście na prawach powiatu. Warszawiacy sprawę załatwią w urzędzie dzielnicy. Do wyrobienia PKK potrzebne są: zdjęcie, orzeczenie lekarskie, dowód osobisty lub paszport, obecność rodzica w przypadku osoby niepełnoletniej.
  4. Możesz uczyć się w domu lub przychodzić na wykłady. O.S.K. MARKUS zapewnia: dostęp do testów wraz z objaśnieniami każdego pytania, kursu, podręcznika kursanta oraz statystyk, aplikacji mobilnej - Android – iOS, bazę wszystkich pytań dostępnych na egzaminie państwowym w WORD.
  5. Egzamin państwowy teoretyczny w WORD.
  6. Kurs praktyczny kategorii AM, 10 godzin jazdy HONDĄ SKY.

  7. Egzamin państwowy praktyczny w Płocku motorowerem HONDĄ SKY, którym prowadzona była nauka jazdy.


     
  8. Odbiór prawa jazdy kategorii AM.

Zachęcające są również niewielkie koszty! Cena uzyskania prawa jazdy obejmuje:

Orzeczenie lekarskie 200 zł

Egzamin państwowy teoretyczny 30 zł

Kurs kategorii AM 800 zł

Egzamin państwowy praktyczny 140 zł

Opłata za prawo jazdy w urzędzie 100,50 zł.

Czy można kierować czterokołowcem lekkim bez prawa jazdy ?

Do prowadzenia motoroweru uprawniało w Polsce ukończenie 18 roku życia. Sytuacja zmieniła się 19 stycznia 2013 roku, gdy obowiązywać zaczęła znowelizowana ustawa o kierujących pojazdami. Osoby, które uzyskały pełnoletniość przed 19 stycznia 2013 roku, zachowałymożliwość kierowania na terytorium RP motorowerembez żadnych dodatkowych kursów i uprawnień. Uwaga! Dotyczy to WYŁĄCZNIE motorowerów, które nie są tożsame z czterokołowcami lekkimi!

Czym charakteryzują się czterokołowce lekkie?

Klasyczna deska rozdzielcza, jak w „dorosłych” samochodach, dodatki takie jak kamera cofania czy klimatyzacja.

Prosta obsługa, dobra ergonomia.

Łatwe prowadzenie, młodzież poznaje zasady jazdy samochodem.

Bagażnik jest duży, gdyż pojazdy mają tylko jeden rząd siedzeń.

Pod maską dominują dwucylindrowe diesle i bezstopniowe przekładnie automatyczne.

Zapraszamy!
Krzysztof Markus

autor/źródło: Krzysztof Markus

Podobało Ci się? Udostępnij!

Napisz komentarz

Komentarze

Krzysztof M., 4 kwietnia 2023
Proszę Pana, pojazdy nauki jazdy podlegają corocznym obowiązkowym badaniom technicznym. Instruktor jest odpowiedzialny za swojego kursanta, często jeszcze dziecka, nie wjedzie na drogę z niesprawnymi hamulcami. Czy sprawdzał Pan osobiście stan auta, aby publicznie oczerniać Ośrodek? Pozwolił Pan aby Syn ryzykował życie? Dlaczego przed jazdami, na wzór rodziców których dzieci ruszają w trasę autobusami, nie wezwał Pan policji bądź zgłosił problem na miejscu, w Ośrodku?
Ojciec, 28 lutego 2023
Mój syn jakiś czas temu chodził na kurs, auta na granicy sprawności , hamulce a najbardziej ręczny NIE DZIAŁA. słabo oszczędzać na czymś takim i dawać przykład młodym kierowcom. Zapewne wpis nie będzie opublikowany ( wykonam zrzut i upublicznię go ) - cenzura działa i kumoterstwo.
Krystian, 22 stycznia 2021
Drogie te autka, ale można sprzedać gdy nie będzie potrzebny. Fajnie podjechać samemu pod ,,podstawówkę"
Dodaj ogłoszenie