4400 odsłonInformacje31 października 2023, 08:52,

Obchody Dnia Nauczyciela na Zamku


W tym roku przypada 250. rocznica utworzenia Komisji Edukacji Narodowej

W dniu 20 października 2023 r. z inicjatywy Pani Urszuli Ambroziak-Bereszyńskiej - Dyrektora Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Tadeusza Kościuszki w Gostyninie odbyły się uroczyste obchody 250-tej rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej połączone z Dniem Edukacji Narodowej. W uroczystości udział wzięli nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi z Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Tadeusza Kościuszki w Gostyninie wraz z pracownikami, którzy przeszli na zasłużoną emeryturę.Nie zabrakło również zacnych gości. Organ prowadzący reprezentował Starosta Gostyniński Arkadiusz Boruszewski oraz Skarbnik Powiatu Gostynińskiego Elżbieta Kijek. Wśród zaproszonych gości byli m.in.: Burmistrz Miasta Gostynina Paweł Kalinowski, Wiceprezes Oddziału Powiatowego ZNP w Gostyninie Barbara Adamska, Prezes Stowarzyszenia Wychowanków i Nauczycieli Gimnazjum i Liceum im. Tadeusza Kościuszki oraz Gimnazjum im. Narcyzy Żmichowskiej w Gostyninie Andrzej Reder.

Uroczystość rozpoczęła Pani Dyrektor Urszula Ambroziak Bereszczyńska, która po powitaniu wszystkich gości wygłosiła mowę o doniosłej roli Komisji Edukacji Narodowej oraz jej ogromnego wpływu na obecny kształt systemu oświaty w Polsce.

Komisja Edukacji Narodowej była pierwszą w Polsce jak i w całej Europie władzą oświatową o charakterze współczesnego ministerstwa oświaty publicznej. Jednym z najważniejszych postanowień sejmu rozbiorowego było utworzenie Komisji Edukacji Narodowej. Powołano ją do życia 14 października 1773 roku. Rocznica tego wydarzenia stała się Świętem Edukacji Narodowej zwanym potocznie Dniem Nauczyciela.

Podczas uroczystości, Starosta Gostyniński wręczył Nagrody Starosty nauczycielom, życząc całemu gronu pedagogicznemu wszelkiej pomyślności oraz satysfakcji z wykonywanej pracy oraz dziękował za codzienny trud, wrażliwość na potrzeby młodych ludzi, poświęcenie i zaangażowanie w pracę z dziećmi i młodzieżą. Nie zabrakło również Nagród Dyrektora Szkoły dla nauczycieli, którzy na co dzień angażują się w pracę pedagogiczno-wychowawczą.

Uroczystość została uświetniona znakomitym koncertem w wykonaniu szkolnego zespołu „Canto”. Uzdolnieni muzycznie uczniowie mieli okazję do zaprezentowania swoich talentów wokalnych oraz instrumentalnych. Młodzi artyści zostali nagrodzeni przez publiczność gromkimi brawami.

Obejrzyj zdjęcia

autor/źródło: Powiat Gostyniński / foto: LO Gostynin

Podobało Ci się? Udostępnij!

Napisz komentarz

Dodaj ogłoszenie