Popularny: 3100 odsłonInformacje9 października, 10:50,

Napad na Urząd Gminy w Szczawinie Kościelnym. Powiat przeprowadził kompleksowe ćwiczenia obronne


W ramach ćwiczeń zaaranżowano atak na urząd gminy, podczas którego napastnicy przetrzymywali zakładników

W dniach 05-06 października 2023 r. na terenie powiatu gostynińskiego odbyło się powiatowo- gminne kompleksowe ćwiczenie obronne ,, GOSTYNIN 2023”.Tematem ćwiczenia było:„ Realizacja zadań obronnych w warunkach wyższych stanów gotowości obronnych państwa oraz realizacja przedsięwzięć wynikających z planów operacyjnych funkcjonowania powiatu i gmin w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny na terenie Powiatu Gostynińskiego”.

Założeniem ćwiczenia było doskonalenie współdziałania w wykonywaniu zadań obronnych przez kierowników powiatowych służb, inspekcji i straży oraz jednostek organizacyjnych powiatu, pracowników Starostwa Powiatowego oraz jednostek samorządu terytorialnego wchodzących w skład Powiatu Gostynińskiego. Celem było również doskonalenie i weryfikowanie procedur postępowania wyżej wymienionych organów i kierowników w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i wojny.

W ramach ćwiczeń 5 i 6 października Stały Dyżur Starosty Gostynińskiego oraz Stałe Dyżury jednostek samorządu terytorialnego oraz powiatowych inspekcji i straży przyjmowały i przekazywały informacje o bieżącej sytuacji na terenie całego powiatu gostynińskiego do Stałego Dyżuru Wojewody Mazowieckiego.

Bardzo istotnym elementem ćwiczenia było doręczenie dokumentów powołania w trybie Akcji Kurierskiej. W tym zakresie Urzędy Gmin i Starostwo Powiatowe współpracowały z Wojskowym Centrum Rekrutacji w Płocku oraz Powiatową Komendą Policji w Gostyninie.

W drugim dniu ćwiczeń odbyły się 2 epizody praktyczne pokazowe:

Pierwszy: ujęcie członków grupy dywersyjnej, przetrzymującej pracowników   w Urzędzie Gminy w Szczawinie Kościelnym, akcja ewakuacyjna, akcja gaśnicza, pomoc medyczna.

Drugi : w Szkole Podstawowej w Szczawinie Kościelnym: rozwinięcie Zastępczego Miejsca Szpitalnego

Zwieńczeniem ćwiczenia była konferencja podsumowująca.

Biuro ds. Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa
Starostwa Powiatowego w Gostyninie

Obejrzyj zdjęcia

autor/źródło: Powiat Gostyniński / foto: ralf

Podobało Ci się? Udostępnij!

Napisz komentarz

Dodaj ogłoszenie