Popularny: 3200 odsłonInformacje15 sierpnia, 17:40,

Gostynińskie obchody 101. rocznicy Cudu nad Wisłą


Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z uroczystości

15 sierpnia to dzień w którym Polska obchodzi dwa święta: Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz Święto Wojska Polskiego, obchodzone na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej zwanej "Cudem nad Wisłą". W tym roku przypada 99. rocznica tego wydarzenia.Gostynińskie obchody rozpoczęła uroczysta Msza Święta odprawiona w kościele pw. NMP Kościoła w Gostyninie.

"To wszystko co dotyczy wspólnoty wierzących, Kościoła i to wszystko co dotyczy wspólnoty państwowej, Narodu łączy się w jedną rzeczywistość, stapia się w jeden organizm. (...) Wtedy gdy przeżywamy największe wydarzenia związane z nasza wiarą chwytamy się ojczystej flagi i godła. Wtedy gdy przeżywamy najważniejsze wydarzenia związane z naszą ojczyzną chwytamy się Chrystusowego krzyża i Maryjnej szaty" - mówił podczas nabożeństwa ks. proboszcz Krzysztof Jończyk.

Po eucharystii przedstawiciele władz samorządowych, kombatanci, poczty sztandarowe, mieszkańcy Gostynina na czele z Miejską Orkiestrą Dętą i mażoretkami przemaszerowali ulicami miasta od pomnika Ojca Świętego Jana Pawła II, ulicą Floriańską do tablicy upamiętniającej Polaków rozstrzelanych przez hitlerowców, do pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie delegacje złożyły kwiaty i wiązanki.

Obejrzyj zdjęcia

autor/źródło: ralf

Podobało Ci się? Udostępnij!

Napisz komentarz

Dodaj ogłoszenie