Artykuł partnerski10 września 2020, 10:28,

Dlaczego stosuje się i jak działa Adblue?

Dlaczego stosuje się i jak działa Adblue?

Stosowanie płynu AdBlue pozytywnie wpływa na środowisko

Coraz bardziej rygorystyczne wymogi dotyczące ochrony środowiska dosięgnęły także producentów samochodów.


Współczesne modele pojazdów z silnikiem diesla wymagają zastosowanie AdBlue. Ten płyn jest roztworem mocznika o stężeniu 32,5% i powinien znajdować się w osobnym zbiorniku niż paliwo, dlatego zbiorniki AdBlue montuje się obok wlewu, pod maską albo w bagażniku. Nie łączy się on z olejem napędowym w komorze spalania, tylko przechodzi do układu wydechowego a konkretnie do katalizatora.

Układ

Jak działa układ AdBlue? Pod wpływem wysokiej temperatury następuje uwolnienie amoniaku, reagującego z tlenkami azotu. Efektem tej reakcji jest para wodna i lotny azot, czyli związki chemiczne niegroźne dla otoczenia. Płyn przedostaje się do katalizatora w określonej temperaturze, która panuje w układzie wydechowym. Jeśli temperatura jest zbyt niska, nie dojdzie do uwolnienia amoniaku. Jedną z takich sytuacji są warunki panujące w zimie. Mogą być one przyczyną zamarznięcia instalacji. Z tego powodu w układzie znajdują się grzałki, które rozmrożą go w kilka minut.

Krystalizacja roztworu następuje przy temperaturze około -11oC. Z tego względu rozmrożenie nie zawsze jest pomocne. Proces krystalizacji można odwrócić, jednak kryształki mogą przyczynić się do zapchania układu wtryskowego, doprowadzając do awarii pompy. Może to prowadzić do naprawy pochłaniającej sporą ilość gotówki.

Płyn jest wlewany za pomocą lejka. Im więcej płynu znajduje się w zbiorniku, tym lepsze monitorowanie jego poziomu. Dlaczego lejek jest tak ważny? Ano dlatego, że płyn AdBlue ma właściwości korodujące. Aby nie doszło do trwałych uszkodzeń karoserii, plamę należy natychmiast wytrzeć.

Wszystkie produkty dostępne na rynku wykazują identyczne właściwości, spełniające rygorystyczne normy ISO. Sam roztwór w żaden sposób nie wpływa na środowisko. Ceny za litr płynu są różne. Od około 3 złotych w hurtowniach do nawet 50 złotych w autoryzowanych serwisach.

Korzyści

Stosowanie płynu AdBlue pozytywnie wpływa na środowisko. Zmniejsza się ilość zanieczyszczeń wydalanych z rury wydechowej. Za jego pomocą producenci samochodów mogą spełniać kryteria dotyczące emisji spalin. Dobre ustawienie silnika powoduje, że stosowanie roztworu może zmniejszyć zużycie paliwa o 5% oraz zredukować możliwość awarii pojazdu do minimum.

Posiadanie instalacji powoduje oszczędności podczas podróżowania po Europie. Właściciele samochodów mogą uzyskać ulgi w opłatach drogowych oraz płacić niższe podatki. Szczególnie dobrze widać to na przykładzie firm transportowych, na potęgę korzystających z tego systemu, byle tylko obniżyć koszty prowadzenia działalności.

Na ile wystarczy zbiornik AdBlue?

Nie można kontynuować jazdy, gdy poziom płynu spadnie do zera. Nie trzeba jednak z niego korzystać zbyt często, ponieważ jego zużycie wynosi zwykle 1,5 litra na 1000 kilometrów, co oznacza, że na jednym zbiorniku pokona się kilka tysięcy kilometrów. W praktycznie wszystkich modelach można na bieżąco sprawdzać poziom AdBlue, dzięki czemu można w każdej chwili uzupełnić braki.

autor/źródło: tsg-solutions.com

Podobało Ci się? Udostępnij!

Napisz komentarz

Dodaj ogłoszenie