Popularny: 1100 odsłonInformacje7 sierpnia, 13:16,

ASF coraz bliżej. Gminy Pacyna i Sanniki włączone do żółtej strefy!

ASF coraz bliżej. Gminy Pacyna i Sanniki włączone do żółtej strefy!

W dniu wczorajszym (6 sierpnia br.) do żółtej strefy ochronnej afrykańskiego pomoru świń zostały włączone w całości dwie gminy powiatu gostynińskiego: Pacyna oraz Sanniki - informuje Marek Sankiewicz powiatowy lekarz weterynarii.


Udostępnij 5
W gminach wprowadzone zostały obostrzenia


Obie gminy stanowią teren buforowy okalający gminę Słubice, która została włączona w całości do obszaru objętego ograniczeniami (strefa czerwona). Pozostałe gminy powiatu gostynińskiego leżą na obszarze wolnym od afrykańskiego pomoru świń.

Obostrzenia w strefie ochronnej

Na obszarze ochronnym wprowadza się następujące środki w zakresie zwalczania ASF zgodnie z przepisami prawa, a także monitorowania zdrowia świń i dzików:

- posiadacze świń są zobowiązani do codziennego kontrolowania stanu zdrowia świń; - posiadacze świń są zobowiązani do powiadomienia urzędowego lekarza weterynarii o każdym przypadku padnięcia świni w gospodarstwie;

Przeczytaj też: O tej godzinie na drogach ginie najwięcej osób

- posiadacze świń są zobowiązani do powiadomienia urzędowego lekarza weterynarii/lekarza weterynarii/organu Inspekcji Weterynaryjnej / wójta, burmistrza o każdym przypadku podejrzenia wystąpienia ASF uświń, w tym podwyższenia wewnętrznej ciepłoty ciała;

- posiadacze świń są zobowiązani do przestrzegania zasad bioasekuracji, o których mowa w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015r. w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń;

- powiatowy lekarz weterynarii przeprowadza w gospodarstwach utrzymujących świnie, dwa razy w roku, kontrolę przestrzegania zasad bioasekuracji opisanych w przywoływanych powyżej przepisach;

- w przypadku przemieszczenia świń zaopatruje się je w świadectwo zdrowia poprzedzone badaniem klinicznym nie wcześniej niż 24 godziny przed planowanym przemieszczeniem; - zakazane jest karmienie dzików;

- o każdym znalezieniu zwłok dzika lub ich części należy powiadomić wójta, burmistrza/lekarza weterynarii/organ Inspekcji Weterynaryjnej/straż leśną/leśnictwo lub nadleśnictwo/Policję lub Straż Gminną.

autor/źródło: ralf

Napisz komentarz

Popularny: 4000 odsłonInformacje7 sierpnia, 11:23,

Gmina Gostynin sama będzie zarządzać odpadami komunalnymi

Gmina Gostynin sama będzie zarządzać odpadami komunalnymi

To musiało się tak skończyć. Gmina Gostynin oraz 5 innych gmin należących do Związku Gmin Regionu Płockiego podjęły uchwały o rezygnacji ze wspólnej gospodarki odpadami w ramach ZGRP.


Udostępnij 26
Czy problem z zalegającymi odpadami zostanie rozwiązany?

Problem z odbiorem odpadów komunalnych rozpoczął się w czerwcu br. Wtedy to podczas zgromadzenia Związku Gmin Regionu Płockiego, do którego należą m.in. gmina wiejska Gostynin oraz gmina Szczawin Kościelny zostały wprowadzone wysokie podwyżki stawek za odbiór odpadów: 25 zł za śmieci segregowane od osoby oraz 50 zł za odpady niesegregowane. Dodatkowo ZGRP zażądał od każdej członkowskiej gminy wniesienia składki celowej na pokrycie luki finansowej.

Na takie warunki nie zgodzili się radni oraz mieszkańcy większości gmin należących do związku.

Wspólna gospodarka odpadami w ramach Związku Gmin Regionu Płockiego funkcjonuje od 2013 r. i miała zapewnić niższe stawki za gospodarowanie odpadami komunalnymi od opłat w gminach, które to zadanie realizują samodzielnie.

W obliczu drakońskich podwyżek, połowa gmin należących do ZGRP zdecydowała o przejęciu zadania na własne barki. Stosowne uchwały podjęły już Gmina Gostynin, Gąbin, Bielsk, Czerwińsk nad Wisłą, Brudzeń Duży oraz Wyszogród.

autor/źródło: ralf

Napisz komentarz

Komentarze

Adi, 14 sierpnia
Zorganizowana Grupa Rabunkowo Przestepcza.
xxx, 13 sierpnia
niestety popieram zamieszczone komentarze nic dodać nic ująć
Zawiedziona, 9 sierpnia
Teraz ludzie już zgłupieją. I tak już nie wiedzą czy mają płacić za śmieci te nowe kosmiczne stawki? Czy nie ? Czy może znów się coś zmieni po raz kolejny w tym roku? Jak to się dzieje że jest coraz gorzej? Kiedy będzie lepiej?

Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie