Informacje17 maja, 12:10,

Przełączenie i koncentracja numeru alarmowego 998 na 112

Przełączenie i koncentracja numeru alarmowego 998 na 112

Przełączenie numeru alarmowego 998 do Centrów Powiadamiania Ratunkowego pozwoli na wyeliminowanie bezpośredniego kierowania do służb zgłoszeń niezasadnych lub fałszywych

Od 20 maja 2021 roku numer alarmowy 998 będzie przekierowywał bezpośrednio do centrów powiadamiania ratunkowego. Numer 998 będzie nadal działał, zmieni się natomiast miejsce odbioru zgłoszenia. Dzięki temu, że informacja od razu trafi do operatów numerów alarmowych w CPR, możliwe będzie jednoczesne powiadomienie o zdarzeniu wszystkich właściwych służb.Przełączenie numeru alarmowego 998 do Centrów Powiadamiania Ratunkowego pozwoli na wyeliminowanie bezpośredniego kierowania do służb zgłoszeń niezasadnych lub fałszywych. Będzie to miało pozytywny wpływ zarówno na czas, jak i na skuteczność udzielania pomocy osobom, które rzeczywiście jej potrzebują.

Odbieranie zgłoszeń bezpośrednio przez operatorów Centrów Powiadamiania Ratunkowego pozwala na jednoczesne i automatyczne (za pośrednictwem systemu teleinformatycznego) powiadomienie wszystkich służb właściwych ze względu na rodzaj zdarzenia.

Przełączenie numeru 998 znacząco odciąży dyżurnych Państwowej Straży Pożarnej. Dotychczas przyjmowali oni zgłoszenia z numeru 998. Teraz do PSP wpływać będą jedynie zgłoszenia zweryfikowane przez Centra Powiadamiania Ratunkowego, najczęściej wyłącznie w formie elektronicznej (po odsianiu zgłoszeń niezasadnych, w tym fałszywych). Będzie miało to szczególne znaczenie w czasie natłoku zgłoszeń alarmowych, jaki dotychczas zdarzał się strażakom np. w czasie gwałtownych burz.

Po przełączeniu numeru alarmowego 998 do Centrów Powiadamiania Ratunkowego, czas oczekiwania na połączenie będzie wynosił około 10 sekund – taki jest średni czas mierzony od momentu wybrania numeru alarmowego 112 do odebrania połączenia przez operatora numerów alarmowych.

Kolejnym efektem przełączenia numeru alarmowego 998 do centrów powiadamiania ratunkowego będzie ujednolicenie sposobu obsługi zgłoszeń kierowanych na numery alarmowe, w tym zgłoszeń obcojęzycznych.

autor/źródło: KWPSP w Warszawie

Podobało Ci się? Udostępnij!

Napisz komentarz

Komentarze

Tola, 18 maja
Może redakcja wyjaśni, w jaki sposób zgłosić w środku nocy kaskadera TIR za kółkiem, który spycha innych z drogi, oślepia długimi światłami, pędzi przez teren zabudowany blisko 100 km/h?
Przeciwnik, 18 maja
Szkoda że nikt nie mierzy ile trwa średnio przyjęcie zgłoszenia przez cpr i przekazanie do odpowiednich służb. Po co psuć co było dobre, może gdyby potrzebował pomocy ten co to wymyślił i czekałby 10 min na odpowiednie służby to poszedłby po rozum do głowy
Andrzej, 17 maja
Jadę nocą drogą krajową. Trafiam na odcinek z przebudową drogi i bardzo głębokimi wykopami po obydwu stronach zabezpieczonymi barierkami. Zauważam, że przekopane jest skrzyżowanie lecz barierki zabezpieczające ten odcinek leżą w wykopie. Ja jadę prosto, więc nie wpadam w pułapkę. Dzwonię na 997, żeby zgłosić realne zagrożenie bezpieczeństwa ruchu drogowego. Przekierowuje mnie na 112. Pani dopytuje czy są ofiary? Czy istnieje bezpośrednie zagrożenie życia? Nie - to proszę dzwonić na policję! Ale ja dzwonię na numer alarmowy Policji! Niech pan dzwoni do oficera dyżurnego... (Przecież jadę i nie znam numeru posterunku w mieście które akurat mijam). Odechciało mi się zgłaszać problem - może nikt tam nie zginął!? To rozmowa sprzed pół roku.
Dodaj ogłoszenie