Informacje20 listopada, 07:20,

Niemieckie kraje związkowe pomogą Mazowszu

Niemieckie kraje związkowe pomogą Mazowszu

Na Mazowszu odnotowano do tej pory najwięcej zarażeń koronawirusem w Polsce

Dwa kraje związkowe we wschodnich Niemczech - Saksonia-Anhalt oraz Brandenburgia - udzieliły już pozytywnej wstępnej odpowiedzi na pismo władz Mazowsza, w którym te proszą o udzielenie pomocy w związku z pandemią. Jest gotowość do pomocy, trwają rozmowy na temat jej formy, o czym informował Urząd Marszałkowski.O liście, w którym Zarząd Województwa Mazowieckiego zwracał się o pomoc do niemieckich landów w związku z pandemią, pisaliśmy dwa tygodnie temu:

Zarząd Mazowsza zwrócił się do niemieckich landów o pomoc

Na Mazowszu odnotowano do tej pory najwięcej zarażeń koronawirusem w Polsce. Dlatego zarząd województwa podjął decyzję, by odpowiedzieć na propozycję pomocy ze strony Niemiec, z której nie chce na razie skorzystać polski rząd.

W tę środę, 19 listopada Marta Milewska, rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego poinformowała w wypowiedzi dla ogólnopolskiego „Dziennika”, że władze województwa mazowieckiego uzyskały już wstępną odpowiedź od władz obu landów, a te zadeklarowały gotowość do współpracy. Zostały nawiązane kontakty robocze, zespoły rozmawiają na temat potrzeb, została wysłana ich lista - dodała.

Wschodnie regiony Niemiec w pobliżu granicy z Polską dysponują w tej chwili nadwyżkami miejsc w szpitalach.

Pod koniec października 100 niemieckich respiratorów trafiło do Czech, gdzie sytuacja z zachorowaniami COVID-19 również jest bardzo trudna. Z niemieckiej pomocy korzystają również obecnie Francuzi, którzy część pacjentów przetransportowali do niemieckich szpitali, bo we francuskich skończyły się już wolne miejsca.

autor/źródło: Piotr Mrówka

Podobało Ci się? Udostępnij!

Napisz komentarz

Dodaj ogłoszenie